Kilka słów o regranulatach PE - SCRIPTORIUM.ORG.PL

Kilka słów o regranulatach PE

regranulaty pe

Recykling to proces, w którym odpady zyskują drugie życie. Podczas ich przetwarzania powstaje regranulat. Czym jest ten produkt i dlaczego jest tak ważny w kontekście ekologii?

Czym jest regranulat PE?

Regranulat czy inaczej recyklat, powstaje podczas recyklingu (czyli przetwarzania) plastikowych odpadów opakowaniowych z polietylenu (PE). Bardzo często pochodzą one z gospodarstw domowych, dlatego tak ważne jest, by prawidłowo sortować śmieci, dzięki czemu szansa na zrecyklingowanie odpadów rośnie. Podczas procesu recyklingu odpady są najpierw dokładnie czyszczone, na przykład z resztek jedzenia czy kosmetyków, suszone i mielone w przeznaczonym do tego młynie. Następnie są ponownie suszone, by nie pozostała na nich żadna wilgoć, która mogłaby zaburzyć cały proces. Tak przygotowane odpady trafiają do ekstrudera. Maszyna ta dzięki specjalnym filtrom tworzy produkt końcowy, jakim są regranulaty PE. Mogą one przybierać formę nitek lub granulek. Recyklat można zakupić w wielu różnych kolorach, co znacząco ułatwia produkcję nowych przedmiotów.

Jakie zalety mają regranulaty PE?

Regranulaty PE mogą być z powodzeniem używane do produkcji artykułów, takich jak folie stretch, ochronne folie malarskie, worki na śmieci, a także doniczki czy plastikowe pudełka. Dzięki temu recyklat znajduje zastosowanie wśród produktów codziennego użytku. Użycie regranulatów różnego typu jest ekonomiczne oraz ekologiczne. Dzięki temu, że recyklat jest produkowany z odpadów opakowaniowych, sprawia to, że nie trafiają one na składowisko ani tym bardziej do środowiska naturalnego i nie uwalniają do niego szkodliwych substancji chemicznych. Nie są także przeznaczane na odzysk cieplny, czyli spalanie. Zyskują drugie życie i po odpowiednim przygotowaniu, trafiają ponownie do użycia. Recykling pomaga znacząco obniżyć zużycie wody, energii i innych surowców niezbędnych przy produkcji. Zmniejsza to nie tylko rachunki, ale także ślad węglowy przedsiębiorstwa. Redukuje także użycie paliw kopalnych niezbędnych do produkcji plastikowych produktów. Używanie recyklatu wspiera także GOZ – Gospodarkę o Obiegu Zamkniętym, wpisując się tym samym w unijne plany redukcji śmieci. Użycie recyklatu przez firmę ma jeszcze jedną, znaczącą zaletę – klienci pozytywnie odbierają firmy dbające o ekologię i chętniej kupują produkty wytworzone w sposób zrównoważony.

Prawidłowo zebrane i posortowane odpady można łatwo przetworzyć w regranulat. Dzięki temu można dać pozornie niepotrzebnym już przedmiotom drugie życie i uniknąć ich składowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *