Kolonoskopia – czym jest i jak się do niej przygotować? - SCRIPTORIUM.ORG.PL

Kolonoskopia – czym jest i jak się do niej przygotować?

kolonoskopia

Kolonoskopia to badanie niezbędne w diagnostyce oraz terapii schorzeń jelita grubego. Badanie nie należy do przyjemnych, ale zazwyczaj okazuje się konieczne w celu wykrycia różnych chorób takich jak np. wczesne stadium raka jelita grubego.

Głównymi wskazaniami do wykonania kolonoskopii są:

– nasilone biegunki lub zaparcia,

– biegunki i zaparcia występujące naprzemiennie,

– bóle podczas wypróżniania,

– zespół jelita drażliwego,

– obecność krwi w kale,

– krwawienie odbytu,

– duży spadek wagi bez uzasadnionej przyczyny,

– choroby zapalne jelit,

– podejrzenia polipów, wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, nowotworu jelit bądź choroby Leśniowskiego-Crohna.

Jak wygląda przebieg badania?

Pacjent wyposażony w specjalny fartuch kładzie się na boku. Lekarz znieczula odbyt specjalnym żelem znieczulającym i powoli wprowadza kolonoskop (elastyczna rurka o niewielkiej średnicy). Podczas przesuwania aparatu po kolejnych zgięciach jelita, można odczuwać dyskomfort i ból. Z tego też powodu w kolonoskopii stosuje się znieczulenie miejscowe. Kamera zamieszczona na końcu kolonoskopu pozwala specjaliście na dokładne obejrzenie jelita. Kolonoskopia Poznań trwa zazwyczaj do kilkudziesięciu minut.

Jak przygotować się do zabiegu?

Odpowiednie przygotowanie się do zabiegu jest niezwykle istotnym elementem. Ważne jest zachowanie specjalnej diety przed kolonoskopią. Po otrzymaniu skierowania na badanie, lekarz przedstawi Ci dokładne zalecenia. Szczególnie ważne jest to, aby przejść na dietę płynną oraz spożywać duże ilości wody.

Możliwe powikłania po zabiegu

Po przeprowadzonym badaniu pacjent może mieć nieprzyjemności w związku z takimi objawami jak wzdęcia oraz gazy. Ponadto może pojawić się ból brzucha, krwawienie z odbytu oraz gorączka i dreszcze. W celu wyeliminowania utrzymujących się wzdęć, można zażyć środki rozkurczowe po uprzedniej konsultacji lekarskiej.

Więcej informacji na temat przebiegu badania kolonoskopii, zaleceń przed i po zabiegu przeczytasz na stronie https://medpolonia.com.pl/. Znajdziesz tam również odpowiedzi na liczne pytania dotyczące tego oraz innych badań medycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *