Pompy hydrauliczne – zasady działania - SCRIPTORIUM.ORG.PL

Pompy hydrauliczne – zasady działania

naprawa pompy hydraulicznej

Ostatnie lata przyniosły duży rozwój w zakresie hydrauliki siłowej. Pompy hydrauliczne wraz z całym układem hydraulicznym stały się niezastąpione w wielu urządzeniach – zarówno rolniczych, górniczych, jak i w maszynach budowlanych. Ich budowa na pierwszy rzut oka nie jest bardzo skomplikowana. Pompa hydrauliczna, będąca sercem układu, napędzana jest silnikiem spalinowym bądź elektrycznym. Jej zadaniem jest przekształcenie pochodzącej z niego energii mechanicznej w energię hydrauliczną. Dzieje się to za pomocą tłoczenia lepkiej cieczy w układzie hydraulicznym, najczęściej oleju, pod wysokim ciśnieniem w przewodach. Ciecz ta jest czynnikiem roboczym, na który przekazywana jest energia pozwalająca na działanie siłowników. Pompy hydrauliczne zasilają w ten sposób między innymi układy jezdne w koparkach i ich łychy czy ciężki sprzęt rolniczy, ponieważ nawet w rolnictwie można spotkać coraz więcej czynności odbywających się za pomocą hydrauliki siłowej.

Pompy hydrauliczne – podział

pompa hydrauliczna 1Istnieje kilka rodzajów pomp hydraulicznych. Najbardziej rozpowszechnionym z nich jest pompa hydrauliczna zębata. Spopularyzowana została między innymi przez wykorzystanie w maszynach rolniczych. Dzieli się ona na trzy podrodzaje: pompy hydrauliczne o zazębieniu zewnętrznym, wewnętrznym i pompy hydrauliczne zębate gerotorowe. Następnym rodzajem jest pompa wielotłoczkowa. Obecnie szeroko rozwijana, zaczyna dorównywać pompie hydraulicznej zębatej. Jej sprawność i wydajność gwarantują najlepsze osiągi, gdy uzyska się wysokie ciśnienie. W zależności od ułożenia tłoków względem wirnika, wyróżnia się pompy z tłokami ułożonymi promieniowo i osiowo. Kolejny rodzaj, pompy śrubowe, wykorzystuje się dość rzadko. Najczęściej spotykane to pompy dwu- i trzyśrubowe, choć wystąpić mogą również jednośrubowe. Zastosowanie znalazły głównie w transporcie substancji trudnych i niebezpiecznych, które polega na dozowaniu i transporcie cieczy. Oprócz wymienionych wyróżnia się jeszcze pompy łopatkowe z podziałem na te działania pojedynczego oraz podwójnego. Oprócz tego pompy hydrauliczne łopatkowe działania pojedynczego dzielą się na te z wlotem zewnętrznym i wewnętrznym. Ich delikatna konstrukcja zmusza do wykorzystywania w transporcie gazów i cieczy czystych.

Pompy hydrauliczne – najczęstsze mankamenty

pompa hydrauliczna 2Ponieważ pompa hydrauliczna pracuje zawsze, nawet gdy maszyna nie wykonuje czynnej pracy, podatna jest na uszkodzenia. Alarmującym objawem jest chociażby grzanie się pompy. Innym, jeszcze częstszym sygnałem ostrzegawczym, jest utrata mocy przez maszynę. Diagnoza zwykle nie sprawia trudności. Przyczyn można wypatrywać w zapowietrzeniu i nieszczelności układu hydraulicznego. Czasami usterka znika po kalibracji pompy hydraulicznej. Jednak mając świadomość, że pompy hydrauliczne pracują ciągle od włączenia maszyn, musimy pamiętać, że często problem zniknie dopiero po regeneracji pompy. Nie jest to zjawisko jednostkowe. Przeciążenia i długotrwały okres eksploatacji sprzyjają zużyciu mechanizmów. Decydując się na regenerację pompy, powinniśmy odpowiednio wybrać serwis, który podejmie się usługi w kompleksowy sposób.

Kupno pompy hydraulicznej – co się z tym wiąże?

Podczas zakupu pompy hydraulicznej należy zwrócić uwagę na pewne kwestie. Na rynku występuje kilka ich rodzajów, a ich przeznaczenie jest różne. Na początku więc należy określić, do czego nasza pompa będzie służyć. Następnie powinniśmy dokładnie zapoznać się z ofertą. W zależności od przeznaczenia, rodzaju materiału, z które są wykonane, i wielkości, ceny pomp hydraulicznych wahają się mniej lub bardziej. Nie należy starać się zaoszczędzić, ponieważ im niższa cena, tym jakość, a co za tym idzie, żywotność naszej pompy maleją. Dodatkowo w czasie eksploatacji możemy niemile się zaskoczyć, gdy kolejne usterki będą uszczuplały nasz portfel i dezorganizowały pracę. Niższa cena to również niższa wydajność. Warto poświęcić czas i zadbać o to, żeby nasz wybór był jak najbardziej przemyślany, a w przyszłości nie oznaczał ciągłych usterek z powodu chociażby wad materiałowych. Niskie ceny nie zawsze muszą gwarantować awaryjność pomp. Są jednak ostrzeżeniem, że żywotność takiej pompy nie będzie najdłuższa. Szczególnie, gdy nasza wiedza w zakresie działania i rodzajów pomp hydraulicznych nie jest duża, należy zachować ostrożność i dokładnie przemyśleć zakup.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem maszyn budowlanych https://hydroserwishs.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *